2205 State Ave., Alamosa, CO 81101 • Ph: 719-589-2553 • Fax: 719-589-6573
E-EDITION LAST UPDATED:
Current E-Edition

News Obits Opinion Community Calendar Police Religion Sports Classifieds Home 

Colorado State Wrestling first-round pairings, Thurs., Feb. 21

Posted: Thursday, Feb 21st, 2013




CLASS 3A

106 pounds: Tel Kelley, Alamosa, 26-2, So. vs. Lance Shoulderblade, La Junta, 19-15, Fr. • Ferdinando Martinez, Ft. Lupton, 20-14, Sr. vs. Cody Pfau, Grand Valley, 28-7, Sr. • Channing Lewis, Eaton, 36-5, Sr. vs. Justin O’Dell, Gunnison, 33-11, So. • Fabian Guerrero, Dolores Huerta Prep, 23-17, Fr. vs. Andrew Clark, Bennett, 44-14, So. • Colby Duncan, Sterling, 27-5, Fr. vs. Jake Hubbell, Hotchkiss, 19-12, Jr. • Patrick Esparsen, Centauri, 23-11, Fr. vs. Jesse Shelton, Lamar, 12-9, Fr. • Diondre Garcia, Monte Vista, 38-4, Jr. vs. Ryan Francis, Classical Academy, 15-13, Fr. • Joshua Marquardt, Faith Christian, 12-19, Fr. vs. Austin Todd, Cedaredge, 31-5, Fr.



113 pounds: Conrad Cole, Brush, 39-2, So. vs. Jason Juth, Bennett, 29-20, So. • Patrick Huffman, Buena Vista, 23-17, So. vs. Jose Duran, Monte Vista, 32-13, Fr. • Garrett Toothaker, Hotchkiss, 17-10, Jr. vs. Xavier Solis, Dolores Huerta Prep, 25-7, Sr. • Vincent Casados, Holy Family, 30-7, So. vs. Michael Johnson, Lamar, 32-5, Fr. • Dillon Bellino, Florence, 33-6, Sr. vs. Lane Nelson, Coal Ridge, 17-16, Fr. • Randy Munoz, Ellicott, 20-4, So. vs. Ruben Lucero, Valley, 36-10, So. • Jordan Birch, Classical Academy, 27-12, Sr. vs. Benjamin Medina, Ft. Lupton, 19-11, Sr. • David Gallegos, Alamosa, 15-18, Jr. vs. Austin Shank, Olathe, 31-4, So.



120 pounds: Levi Maes, Sheridan, 41-2, Sr. vs. Kyle Gardner, Platte Valley, 16-10, Sr. • Brian Follett, C.S. Christian, 26-12, Jr. vs. Hector Chagoya, Basalt, 22-6, Jr. • Christian Guerrero, Dolores Huerta Prep, 24-5, Fr. vs. Jacob Ostrom, Cedaredge, 10-12, Fr.

• Nathaniel Johnston, Classical Academy, 24-15, So. vs. Julian Prieto, Holy Family, 31-6, So. • Neff Malouff, Alamosa, 35-7, Sr. vs. Issik Herod, Moffat County, 10-9, Fr. • Lawrence Salazar, Jefferson, 24-12, Jr. vs. Macky Sandoval, Brush, 27-11, So. • Evan Reed, Lamar, 21-9, Fr. vs. Reece Alles, University, 34-10, Sr. • Tyler Beebe, Bayfield, 18-22, So. vs. Trenton Piatt, Olathe, 40-0, Jr.



126 pounds: Aaron Cisneros, Jefferson, 45-2, Sr. vs. Jake Yslas, Florence, 39-8, Jr. • Edwin Meraz, Basalt, 22-16, Sr. vs. Ryan Waite, Platte Valley, 24-8, So. • Ben Pridy, Olathe, 28-12, Sr. vs. Dakota Macy, Ft. Lupton, 26-15, So. • Charles Baker, Classical Academy, 11-14, So. vs. Cody Cowan, Monte Vista, 33-10, Jr. • Jake Schoenfeld, Salida, 33-7, So. vs. Ben Weakland, Valley, 29-14, Sr. • Jorge Martinez, Sheridan, 31-13, So. vs. Colter McMenimen, Bayfield, 29-6, So. • Kaleb Hansen, Lamar, 24-11, So. vs. Ethan Coombs, Centauri, 32-10, Sr. • Zach O’Dell, Gunnison, 33-12, Fr. vs. Joseph Prieto, Holy Family, 34-7, So.



132 pounds: Joshua Miller, Bennett, 42-4, Sr. vs. Austin Krier, Sterling, 29-16, Jr. • James Bernal, Dolores Huerta Prep, 30-7, So. vs. Adam Visconti, Middle Park, 35-8, Jr. • Christopher Martin, Centauri, 19-15, Fr. vs. Peter Williamson, Cedaredge, 19-13, Jr. • Vincent Gearhart, La Junta, 20-17, So. vs. Omar Sotelo, Valley, 26-8, Jr. • Kole Kelley, Alamosa, 24-8, Sr. vs. Sabyn Diamond, Buena Vista, 20-20, Fr. • Francisco Aguilar, Jefferson, 36-10, Sr. vs. Alec Petterson, Brush, 26-6, So. • Anthony Contreraz, Sheridan, 28-12, So. vs. Austin Walters, Platte Valley, 32-11, Jr. • Allec Rodriguez, Bayfield, 21-8, Sr. vs. Jacob Solseth, Olathe, 27-4, Sr.



138 pounds: Jared Mestas, Dolores Huerta Prep, 36-1, Jr. vs. Joe Santistevan, Strasburg, 24-9, Sr. 8 • Draven Adame, Lamar, 17-16, So. vs. Jesse Head, Hotchkiss, 23-5, Sr. • Carlos Maez, Sheridan, 17-15, Fr. vs. Tucker Schultz, Grand Valley, 21-12, Sr. • Dalton Gregory, Pagosa Springs, 15-9, Sr. vs. Joel Contreras, Sterling, 32-6, So. • Andrew Register, Classical Academy, 31-5, Jr. vs. Brayden Peterson, Moffat County, 26-15, Jr. • Drake Rhodes, Bayfield, 29-11, Sr. vs. Ben Gutierrez, University, 32-14, Jr. • Brandon Heredia, Alamosa, 26-11, Sr. vs. Zac Miller, Valley, 32-12, Jr. • Tristan Tenorio, La Junta, 22-18, Jr. vs. Brandon Coleman, Salida, 36-2, Sr.



145 pounds: Jason Buhr, Centauri, 27-2, Jr. vs. Beau Rocha, Brush, 14-9, Jr. • Anthony Potter, Clear Creek, 22-5, Sr. vs. Ruben Chagoya, Basalt, 17-5, Jr. • John Pearce, Sheridan, 20-12, Jr. vs. George Stagg, Grand Valley, 27-13, Sr. • Joe Zink, Bayfield, 22-12, Sr. vs. Anthony Mozal, Valley, 21-11, Sr. • Fabian Hermosillo, Ellicott, 35-6, Jr. vs. Troy Rose, Olathe, 29-14, Sr. • Dillon Vance, Alamosa, 25-12, Jr. vs. Cristian Wacker, Platte Valley, 22-5, Sr. • Connor Craddock, CS Christian, 19-9, So. vs. Zechariah Garcia, Ft. Lupton, 24-15, So. • Jonathan Lohman, Bennett, 22-21, Sr. vs. Joe Boyle, Hotchkiss, 32-3, Sr.



152 pounds: John Lopez, Buena Vista, 30-4, So. vs. Cody Snow, Pagosa Springs, 24-12, Sr. • Jacob Smith, Strasburg, 22-8, So. vs. John Jordan, Bennett, 34-7, Jr. • Jake Morrow, Brush, 36-6, Sr. vs. Zach Johns, Classical Academy, 23-15, Jr. • Christian Keith, Coal Ridge, 23-10, So. vs. Julian Gallegos, Dolores Huerta Prep, 29-8, So. • Elias Altimarano, La Junta, 37-3, Jr. vs. Cody Bean, Eaton, 25-16, Sr. • Scott Sandoval, Florence, 41-9, Sr. vs. William Hinkle, Grand Valley, 27-8, Jr. • Garrett Pacheco, Monte Vista, 26-16, Sr. vs. Dustin Head, Hotchkiss, 17-10, Sr. • Jacob Cisneros, Jefferson, 26-14, Sr. vs. Jackson Wright, Valley, 27-8, Jr.



160 pounds: Micah Keys, Centauri, 36-2, Sr. vs. Chance Ogden, Salida, 22-18, Sr. • Raul Morales, Ellicott, 21-10, Sr. vs. Matt Wortman, University, 27-10, Jr. • Hunter Bell, Bennett, 37-9, Sr. vs. Michael Cardona, Eaton, 24-14, Jr. • Oscar Archuleta, Manitou Springs, 4-5, Sr. vs. Michael Salazar, Grand Valley, 30-12, Sr. • Patrick Gore, Valley, 33-9, Sr. vs. Kenny Soto, Lamar, 13-18, So. • Tony Ibarra, Hotchkiss, 23-14, Sr. vs. Austin Vance, Monte Vista, 28-6, Sr. • Michael Wilcoxson, Buena Vista, 22-11, So. vs. Cameron Krautschun, C.S. Christian, 22-12, Jr. • Tyler Stratman, Brush, 17-13, Sr. vs. Taylor Maik, La Junta, 37-2, Sr.



170 pounds: Caleb Copeland, Bennett, 44-1, Sr. vs. Chris Aguirre, Alamosa, 16-14, Jr. • Brian Leahy, Cedaredge, 22-15, Jr. vs. Kyle Rosenbrock, Brush, 23-4, So. • Bryan Hegwood, Grand Valley, 26-9, Jr. vs. Seth Von Rentzell, Faith Christian, 22-10, Jr. • Nate Kocol, Clear Creek, 12-10, So. vs. Jensen Hamilton, Centauri, 22-11, So. • Donaciano Vurciaga, Ft. Lupton, 35-7, Jr. • Jerry Juarardo, Coal Ridge, 13-17, Jr. • Marcus Garcia, Dolores Huerta Prep, 20-13, Fr. vs. Colin Mahanay, Lamar, 28-8, Jr. • Morgan Shelton, Pagosa Springs, 25-12, Jr. vs. Lucas Chieppo, Ridgeview, 11-7, Jr. • Evan Oakley, Strasburg, 26-11, Sr. vs. Keegan Wentz, Buena Vista, 31-2, Fr.



182 pounds: Koby Close, Buena Vista, 32-1, Sr. vs. Zeke Corral, Strasburg, 13-8, Sr. • Grayden Mondragon, La Junta, 20-13, So. vs. Jareb Aziz, Centauri, 32-5, So. • Kyle Hicks, Lamar, 24-14, So. vs. David McRee, Pagosa Springs, 19-14, So. • Alejandro Alejandre, Cedaredge, 15-11, Jr. vs. Riley Jones, Eaton, 27-10, Jr. • Kory Hudson, Bennett, 38-4, Jr. vs. Isaac Medina, Monte Vista, 9-17, Jr. • Jesse DeMoor, Moffat County, 35-14, Jr. vs. Everett Collins, Valley, 24-13, Sr. • Cody Garrett, Middle Park, 27-9, Sr. vs. Austin Sailas, Ft. Lupton, 17-18, Sr. • Francisco Alvarado, Jefferson, 26-12, Sr. vs. Gunner Robinson, Alamosa, 14-1, Jr.



195 pounds: Thane Smith, Salida, 36-0, Sr. vs. Cannon Wille, St. Mary’s, 28-9, Sr. • Evon Frantz, Platte Valley, 19-17, Jr. vs. Indiana Hooser, Platte Canyon, 26-6, Sr. • Tristan Teter, Brush, 19-10, So. vs. Abren Tenorio, La Junta, 28-12, Sr. • Connor Jennings, Middle Park, 22-9, Sr. vs. Nate Titcomb, Manitou Springs, 23-8, Sr. • Austin Ramos, Valley, 32-8, Sr. vs. Jonathan Flores, Jefferson, 30-14, Jr. • Olmer Marquez, Basalt, 22-7, Fr. vs. Oscar Marez, Trinidad, 22-12, Jr. • Edward Rodriguez, Buena Vista, 20-3, Sr. vs. Nick Jones, Alamosa, 19-10, Sr. • Ben Lavoie, Holy Family, 10-15, Fr. vs. Tanner Crist, Lamar, 28-7, So.



220 pounds: Dalton Shoop, Eaton, 31-4, Sr. vs. Cole Zyweic, Coal Ridge, 14-6, Sr. • Conner Ward, Florence, 23-11, Sr. vs. Jayce Montoya, Sheridan, 29-12, Jr. • Pablo Villarreal, Alamosa, 23-10, Sr. vs. Dylan Kelly, Ellicott, 13-20, So. • Jacob Ornelas, Ft. Lupton, 30-11, So. vs. Aaron Medina, Lake County, 23-11, Jr. • Justice Reddick, Platte Canyon, 16-5, Sr. vs. Matt Cerdas, Bayfield, 15-17, Sr. • Jacob Wood, Salida, 18-7, So. vs. Joe Carwin, Brush, 36-5, So. • Antonio Navarette, Buena Vista, 22-6, Jr. vs. Daniel Jansen, Holy Family, 23-9, Sr. • Carter Severson, La Junta, 14-19, Fr. vs. Brian Shaw, Trinidad, 35-3, Sr.



Heavyweight: Raul Rios, Platte Valley, 29-7, Sr. vs. Miles Keane, St. Mary’s, 18-6, Jr. • Justin Halley, Middle Park, 10-16, So. vs. Jesse Lucero, Jefferson, 36-6, Sr. • Tommy Brew, Olathe, 12-7, Jr. vs. Hayden Bickel, La Junta, 28-12, Jr. • Oscar Soto, Brush, 16-11, Jr. vs. Creede Wiley, Pagosa Springs, 24-8, Jr. • Zach Taylor Hotchkiss, 19-5, Sr. vs. Vissili Boner, Classical Academy, 3-12, Fr. • Miguel Rojo, Strasburg, 17-4, Jr. vs. Raymond Riggins, Trinidad, 28-13, Sr. • Dorian Richard, Valley, 20-6, Jr. vs. Matt Eckstein, Bayfield, 26-7, Sr. • Austin Reed, Coal Ridge, 10-8, Sr. vs. Corby Wyett, Bennett, 40-4, Sr.



Class 2A

106 pounds: Cameron Ham, Custer County, 28-2, Sr. vs. AJ Smith, Kiowa, 15-19, Fr. • Colin Hobbs, Dove Creek, 26-14, Fr. vs. Tanner Watson, Akron, 26-10, Fr. • Aaron Morgan, Nucla, 17-18, So. vs. William Hickman, Lyons, 19-16, Fr. • Alberto Rodriguez, Center, 9-24, Jr. vs. Jeremy Fraser, Rocky Ford, 30-7, Fr. • Talon Harris, Norwood, 30-7, So. vs. Michael Flores, Wray, 11-28, Fr. • Brett Fuller, Del Norte, 12-9, Fr. vs. Logan Durham, Burlington, 17-9, So. • Justin Hinkle, Fowler, 28-13, Fr. vs. Marcos Fernandez, Las Animas, 13-5, So. • Judd Magee, Hayden, 13-10, Fr. vs. Jakeob Trujillo, Highland, 35-7, Fr.



113 pounds: Brandon Grasmick, Fowler, 38-3, Sr. vs. Hayden Holtorf, Yuma, 17-12, Jr. • Case Baughman, Dove Creek, 33-10, Fr. vs. Kyle Specht, Cheyenne Wells, 30-11, So. • Tristin Pelloni, Meeker, 30-4, So. vs. Brendon Crum, Holly, 30-5, Fr. • Titus Crawford, Custer County, 11-12, So. vs. Marcelino Baptista, Merino, 31-7, So. • Josh Altman, Paonia, 36-3, So. vs. Austin Muniz, Rocky Ford, 25-14, So. • Mauricio Paez, Center, 18-21, Jr. vs. Jake Rockwell, Wray, 20-18, So. • Scotty Vigil, Antonito, 16-10, Jr. vs. Reid Palser, Akron, 19-13, So. • Tanner Guire, Hayden, 27-16, So. vs. Austin Coy, Swink, 18-0, So.



120 pounds: Stetson Loader, Baca County, 30-3, Jr. vs. Weldon Rusher, Custer County, 9-13, So. • Braden Sampson, Akron, 18-14, Sr. vs. Chance Randolph, Dove Creek, 33-7, So. • Aaron Aagesen, Yuma, 29-7, Sr. vs. Colton Martindale, Soroco, 21-16, Jr. • Jadon Barella-Valdez, Swink, 27-14, So. vs. Jose Chavez, Center, 34-7, Jr. • Aris Shino, Merino, 38-3, Jr. vs. Kylloe Goedert, Meeker, 15-15, So. • Cole Burns, Holly, 23-10, Jr. vs. Wesley Camper, Rye, 24-16, Fr. • Dillon Pelkola, Peyton, 34-5, Sr. vs. Brenden Herrell, Fowler, 7-13, So. • Keith Graham, Sedgwick County-Fleming, 19-14, Fr. vs. Jesse Reed, Paonia, 19-2, So.



126 pounds: Adam Baca, Rocky Ford, 27-0, Jr. vs. Robert Gonzales, Del Norte, 23-12, Sr. • Kanyon Raper, Lyons, 11-8, Fr. vs. Nick Jones, Dove Creek, 25-15, Jr. • Thomas Roth, Byers, 28-12, Jr. vs. Aaron Cochran, Meeker, 26-10, Jr. • Earl Brewer, Crowley County, 26-14, Fr. vs. John Vigil, John Mall, 29-8, Sr. • Bo Pipher, Paonia, 35-4, Fr. vs. Tyler Hottinger, Akron, 20-17, Fr. • Noah Trujillo, Antonito, 22-8, Jr. vs. J.D. Chenoweth, Baca County, 29-8, So. • Jeremy Moreno, Center, 22-6, Jr. vs. Martin Torres Jr., Burlington, 18-14, So. • T.J. Richard, North Park, 20-15, So. vs. Ramon Tarin, 40-2, Sr.



132 pounds: Cole Baughman, Dove Creek, 38-2, Sr. vs. Teddie Klingler, Antonito, 9-18, So. • Nathan White, Highland, 27-14, Sr. vs. Reagan Lane, Eads, 29-10, Fr. • Alex Tarin, Wray, 32-9, Jr. vs. Blake Denton, Swink, 33-7, So., Kent Miller, Hayden, 26-13, So. vs. Gustavo Nungaray, Center, 27-13, Jr. • Gaston Hornung, Burlington, 30-5, Sr. vs. Luke Brown, Yuma, 26-17, Jr. • Rhett Hinkle, Fowler, 13-14, Jr. vs. J.C. Henderson, Meeker, 21-9, Jr. • Michael Martinez, Del Norte, 11-7, Sr. vs. Dylan Stroud, Paonia, 20-19, Sr. • Ryan Nordyke, Holly, 32-5, So. vs. Seth Harrington, Sedgwick County-Fleming, 26-1, Jr.



138 pounds: Kris Trujillo, Highland, 43-1, Sr. vs. Tim Armintrout, Norwood, 19-13, So. • Madison Grinnan, Burlington, 26-12, Jr. vs. Jeremiah Moreno, Center, 32-8, Jr. • Ricky Aragon, Rocky Ford, 33-7, Jr. vs. Luke Haefeli, Del Norte, 14-10, Fr. • Nick Ortner, Holyoke, 16-12, So. vs. Gunner Chesnik, Paonia, 27-12, So. • W.D. Arnold, La Veta, 27-4, Jr. vs. Bryce McCracken, Crowley County, 20-6, So. • Anthony Watt, Meeker, 27-7, So. vs. Tryston Keefe, Wiggins, 24-10, Jr. • Tyler Ebberts, Dove Creek, 31-8, Sr. vs. Bryce Leifheit, Yuma, 22-13, Jr. • Kody Aldrich, Custer County, 7-18, So. vs. Clay Seemann, Baca County, 35-4, Sr.



145 pounds: Wyatt Wade, Dolores, 37-3, Sr. vs. Connor Wills, Kiowa, 22-13, Jr. • DeAngelo Martinez, Center, 25-9, Jr. vs. Levi Hottinger, Akron, 25-5, Jr. • Brennan Pacheco, Del Norte, 22-4, Jr. vs. Danny McCombs, Wiggins, 25-15, Jr. • Lucas Heinle, Rangely, 25-7, Jr. vs. Justin Westphal, Baca County, 23-7, Sr. • Jeremy Burke, Fowler, 28-3, Sr. vs. Angel Dominguez, Yuma, 16-21, Jr. • Ty Coats, Paonia, 29-11, Jr. vs. Blaine Winder, Eads, 29-11, Jr. • Dalton Randolph, Dove Creek, 28-6, Sr. vs. Jacob Freeland, Calhan, 15-8, Jr. • Nick Quintana, Mountain Valley, 14-13, Jr. vs. James Price, Highland, 34-1, Sr.



152 pounds: Tray Sickels, Nucla, 33-6, Sr. vs. Austin Palmer, Holly, 13-9, Jr. • Christian Espinosa, Center, 8-10, So. vs. Chris Villalobos, Highland, 28-14, Sr. • Wyatt Wommack, Custer County, 24-8, Sr. vs. Cade Schulz, Wray, 29-16, So. • Ethan Allred, Rangely, 25-14, So. vs. Aiden Stengel, Rocky Ford, 25-9, Sr. • Josh Baker, Merino, 34-5, Sr. vs. Shaulin Rinaldis, Mountain Valley, 12-20, Sr. • Bryan Denton, Swink, 16-7, Sr. vs. Devon Pontine, Meeker, 22-9, Fr. • Rafe Hutches, Baca County, 18-16, Fr. vs. Zach Milner, Paonia, 22-17, So. • Jahni Krueger, Sedgwick County-Fleming, 21-11, Jr. vs. Shawn Beiriger, Del Norte, 39-0, Sr.



160 pounds: Austin McDonald, Del Norte, 35-1, Sr. vs. Ryan Schoene, Lutheran-Parker, 21-14, Sr. • Colton Coombs, Rangely, 24-7, Sr. vs. Joshua Forgey, Baca County, 27-10, Sr. • Jorge Quinonez, Paonia, 28-11, Sr. vs. Jesse Evans, Kiowa, 24-6, Sr. • Levi Gallegos, Mountain Valley, 16-19, Sr. vs. C.J. Leonhardt, Yuma, 29-8, Sr. • T.J. Shelton, Meeker, 29-6, Fr. vs. Sy Donaldson, Holly, 19-15, Sr. • George Weatherford, Center, 10-19, So. vs. Juan Fraire, Sedgwick County-Fleming, 18-6, So. • Jacob Pino, John Mall, 26-11, Sr. vs. Austin Spear, Akron, 30-10, Sr. • Taylor Lewis, Hayden, 19-9, So. vs. Taylor Weirich, Eads, 36-0, Sr.



170 pounds: Tyler Sharpe, Baca County, 24-5, Sr. vs. Wyatt Applin, Dove Creek, 17-15, So. • Jon Hickman, Lyons, 10-7, Fr. vs. Chance Chambers, Fowler, 31-15, Sr. • Spencer Kotch, Holyoke, 19-15, Sr. vs. Justin Wilson, Mountain Valley, 25-15, So. • Rich Lancaster, Peyton, 29-12, Jr. vs. William Austin, Paonia, 24-6, Jr. • Tharen Smith, Del Norte, 32-4, Sr. vs. Thomas Groves, Wray, 22-11, Sr. • JR Crawford, Meeker, 20-10, Sr. vs. Aidan Osborn, Kiowa, 26-3, Sr. • Derrick Richard, North Park, 32-6, Sr. vs. Anthony Mendoza, Swink, 14-4, Sr. • Eric Griego, La Veta, 11-10, Sr. vs. M.C. Griffin, Stratton, 28-2, Jr.



182 pounds: Terrell Stafford, Baca County, 30-2, Sr. vs. Jake Jolly, Del Norte, 10-16, Fr. • Matt Sullivan, Wray, 27-14, Sr. vs. Morgan Reider, Paonia, 30-3, Sr.

• Mitch VanDuran, Sedgwick County-Fleming, 32-3, Sr. vs. Ethen Upton, Dolores, 19-6, Jr. • Charles Bustamante, Rocky Ford, 18-13, Sr. vs. Luke Holmquist, Fowler, 22-10, Sr. • Garret Walker, Wiggins, 30-3, Sr. vs. Cody Terrell, Nucla, 15-12, So. • Caleb Waite, Limon, 27-13, Sr. vs. Jose Cisneros, Centennial, 13-8, So. • Brody Wisemon, Swink, 31-3, Jr. vs. Manny Pedigo, Custer County, 19-14, Jr. • Alstolfo Rojo, Holyoke, 15-15, Sr. vs. Ryan Domson, Hayden, 10-0, Sr.



195 pounds: Johnny Loflin, Baca County, 31-2, Jr. vs. Cody Mangum, Mountain Valley, 17-15, Jr. • Jonas Cure, Wray, 13-6, Jr. vs. Cody Constine, Soroco, 18-14, Jr. • Zach Cooper, Stratton, 31-9, Sr. vs. Adrian Cereceres, North Park, 19-10, So. • Tyler Kimble, Limon, 19-20, So. vs. Jose Macias, Center, 12-2, Sr. • Tyler Kendall, Paonia, 27-4, Sr. vs. Kobee Sameshima, Highland, 17-17, So. • Brian Bothell, Del Norte, 20-19, Sr. vs. Nate Finnell, Rocky Ford, 32-6, So. • Blaine Larson, Fowler, 22-9, So. vs. Robert Miller, Eads, 18-18, Jr. • Drew Collins, Rangely, 9-4, Sr. vs. Jesus Hermosillo, Holyoke, 36-5, Sr.



220 pounds: Justin Lenox, Eads, 31-6, Sr. vs. Anthony Emery, Nucla, 14-8, Jr. • Trace Elliott, Merino, 12-5, So. vs. Zack Morgan, Sargent, 15-6, Jr. • Theodore Zimmer, Highland, 25-11, Jr. vs. Matt Stevenson, Rye, 24-13, Fr. • Weston Downey, Swink, 18-18, So. vs. Joel Simianer, Paonia, 27-10, So. • Luis Mariscal, Center, 21-7, Jr. vs. Levi Davis, Sedgwick County-Fleming, 23-12, So. • Blayde Harrigan, Norwood, 12-10, Jr. vs. Truett Box, Cheyenne Wells, 33-2, Sr. • Anjel Arredondo, North Park, 13-5, Sr. vs. Lucas Frausto, Las Animas, 18-10, Sr. • Elliott Blessman, La Veta, 12-16, Sr. vs. Dylan Kotch, Holyoke, 26-6, So.



Heavyweight: Tony Darling, Paonia, 32-1, Jr. vs. David Plute, Lyons, 19-15, Sr. • Josh Johnson, Stratton, 15-4, Sr. vs. Alan Peil, Manzanola, 18-15, Sr. • Reed Christensen, Akron, 28-6, Sr. vs. Jarred Zumwalt, Swink, 11-14, Jr. • Josh Gallegos, Ignacio, 11-19, So. vs. Lorenzo Trujillo, John Mall, 17-9, Sr. • Augustus Kern, Cheyenne Wells, 22-10, Jr. vs. Lane Venzke, Wiggins, 24-8, Sr. • Dillon Stinson, Rye, 15-11, So. vs. Stephen Terrazas, West Grand, 15-6, Fr. • Shane Shearin, Del Norte, 21-10, Sr. vs. Tyson Smith, Dove Creek, 25-11, Jr. • Dalton Westphal, Baca County, 9-19, So. vs. Keaton Sameshima, Highland, 39-3, Sr.











Select Page:
Within:
Keyword:

Google

Entertainment







 

Copyright 2014 News Media Corporation

News    Classifieds    Shoppe    Search    ContactUs    TalkBack    Subscribe    Information    E-Edition    Business Portal