Fall sports schedule


Prep Cross Country

Sept. 2

TBA Lake County Invite

             (Antonito, Alamosa

Center, Leadville, at Pre- 

         State Stampede)

9 a.m. Sargent at

Rocky  Ford

Sept. 9

8 a.m. Joe Vigil Invite

  (Antonito, Center,  Del Norte, Sargent at Alamosa High School)

Sept.15

TBA Southwest Sunset   

           Challenge (Alamosa,   

      Center,  Del Norte, TBA at Durango)

Sept.16

9 a.m.  Gunnison Invite

          (Antonito, Sargent,  TBA at Gunnison)

Sept.19

TBA Buena Vista Invite

             (Del Norte, TBA at Buena Vista)

Sept. 22

TBA Center Invite

      (Antonito, TBA at

Center)

Sept. 23

TBA Pueblo Central Invite

           (Alamosa, TBA at

           Durango)

10:15 Pagosa Springs XC   

         Challenge (Del Norte,

             Sargent at Pagosa

                                Springs)

Sept. 26

9 a.m. South Fork Invite

              (Sargent, Del Norte TBA at South Fork)

Sept. 29

9 a.m. Lake City Invite 

         (Antonito, Center, Del 

         Norte TBA at Lake City)

Sargent at Cañon City

Sept. 30

TBA Salida Invitational   

        (Alamosa, TBA at 

Salida)

Oct. 3

3 p.m. Del Norte Meet

         (Antonito, at Rio

         Grande Club, South

                                     Fork)

Oct. 6

TBA Pantherfest (Center,

             Sargent at Delta)

Oct. 7

9 a.m.  Alamosa at

         Fountain Fort Carson

Oct. 13

9 a.m. Eric Wolff Invite

         (Antonito, Alamosa,

Center, Del Norte,  Sargent at Monte Vista)

Prep Football

Sept. 1

1 p.m. Mountain Valley at 

Copaxi

Primero at Antonito

Sierra Grande at

Waldon Valley

3 p.m. Sangre de Cristo at

South Park

6 p.m. West Grand at Sanford

7 p.m. Cedaredge at Monte Vista

           Hoehne at Sargent

Rye vs Centauri

8:45 p.m. Buena Vista at

Alamosa

Sept. 8

6 p.m. Sanford at Soroco

7 p.m. Alamosa at La Junta

           Monte Vista at Ellicot

           Pagosa Springs at

Centauri

           Rangley at Del Norte

Sept. 9

1 p.m. Custer County at

           Sangre de Cristo

           Sargent at Caliche

           Sierra Grande at

          Mountain Valley

Sept. 15

1 p.m. Primero at Sierra Grande

3:30 p.m. Mountain Valley at

Antonito

5 p.m. Del Norte at Mancos

6 p.m. Norwood at Sanford

7 p.m. Centauri at Olathe

           Pagosa Springs at Monte

Vista

           Sargent at Fowler

           Trinidad at Alamosa

Sept. 16

1 p.m. Sangre de Cristo at

Dove Creek

Sept. 22

3 p.m. Cheraw at Sierra

Grande

6 p.m. Dove Creek at Del

Norte

           Norwood at Sargent

7 p.m. Centauri at Buena

Vista

           Monte Vista at Meeker

           Antonito at La Veta

Sept. 23

1 p.m. Mancos at Sangre de

Cristo

Sept. 29

1 p.m. Sierra Grande at

Antonito

1:30 p.m. Mountain Valley at

Aguilar

6 p.m. Del Norte at Norwood

Sanford at Mancos

7 p.m. Monte Vista at Ignacio

           Montezuma Cortez at

Alamosa

Sept. 30

1 p.m. Sargent at Sangre de

Cristo

Oct. 6

1 p.m. La Veta at Sierra

Grande

           Antonito at Aguilar

6 p.m. Sargent at Dove Creek

7 p.m. Delta at Alamosa

           Monte Vista at

Centauri

           Sanford at Del Norte

Oct. 7

1 p.m. Primero at Mountain

Valley

Oct. 13

1 p.m. Sierra Grande at

Aguilar

           Cotopaxi at Antonito

6 p.m. Dove Creek at

Sanford

7 p.m. Alamosa at Gunnison

           Del Norte at Sargent

Ignacio at Centauri

Monte Vista at

John Mall

Mountain Valley at

LaVeta

Oct. 14

1 p.m. Sangre de Cristo at

Norwood

Oct. 20

1 p.m. Sierra Grande at

Cotopaxi

6 p.m. Sargent at Sanford

7 p.m. Sangre de Cristo at

Del Norte

           Centauri at Dolores

Oct. 21

TBA Mountain Valley at

Aguilar

3 p.m. Antonito at Colorado

Deaf & Blind

5 p.m. Alamosa at Pagosa

Springs

7 p.m. Monte Vista at Rocky

Ford

Oct. 27

1 p.m. Nederland at Del

Norte

Sanford at Sangre de

Cristo

6 p.m. Mancos at Sargent

7 p.m. Bayfield at Alamosa

           Dolores at Monte

Vista

         John Mall at

Centauri

Oct. 28

1 p.m. Sanford at Sangre

de Cristo

Prep Golf (Boys)

Sept. 1

9 a.m. Pueblo County Boys Golf Tournament (Alamosa at Pueblo County)

Sept. 3

9 a.m. Pagosa Tourny

                (Monte Vista at

Pagosa Springs)

Sept. 6

9 a.m. Elmwood (Alamosa

at Pueblo South)

Sept. 8

9 a.m. Monte Vista

Golf  Tournament

     (Alamosa at Monte Vista)

Sept. 9

9 a.m. Rocky Ford Golf

Tournament

     (Alamosa at Rocky Ford)

Sept. 11

9 a.m. Monte Vista Golf   

        Tournament (Buena

       Vista, Pueblo County at Monte Vista)

Sept. 12

8:30 a.m.    Pueblo East 

  Golf Tourny

    (Alamosa at Pueblo East)

Sept. 14

9 a.m. Salida Golf Tourny

(Alamosa at Salida)

Sept. 15

9 a.m. Rye Golf Tourny 

(Alamosa at Rye)

Sept. 11

9 a.m. Monte Vista Golf

Tournament

(Salida at Monte Vista)

Sept. 18

9 a.m. Rye Golf Tourny

        (Monte Vista at Rye)

Prep Gymnastics

Sept. 2

10 a.m. Alamosa

Gymnastics Meet

(at Alamosa)

Sept. 9

TBA Columbine Rebel

Gymnastics

Meet (Alamosa at

Columbine)

Sept. 16

10 a.m. Pueblo Gymnastics

Meet

(Alamosa at Pueblo

Centennial)

Sept. 21

6 p.m. Cañon City 

(Alamosa at Cañon

City)

Sept. 23

10 a.m. Alamosa Gymnastics

Meet (at Alamosa)

Sept. 28

5 p.m. Buena Vista Gymnastics

Meet (Alamosa at

Buena Vista)

Oct. 7

10 a.m. Pueblo Gymnastics

Meet

    (Alamosa at Pueblo East)

Oct. 12

5 p.m. Buena Vista High

            Gymnastics

    (Alamosa at Buena Vista)

Oct. 14

10 a.m. Cañon City 

      (Alamosa at Cañon City)

Oct. 19

5 p.m. Alamosa Gymnastics

Meet (at Alamosa)

Oct. 21

10 a.m. Cañon City 

      (Alamosa at Cañon City)

Prep Soccer (Boys)

Sept. 2

11 a.m. Crested Butte at

Alamosa

Sept. 8

4 p.m. Montezuma-Cortez

at Alamosa

Sept. 12

4:30 p.m. Alamosa at

Pueblo County

Sept. 15

4 p.m. Alamosa at Bayfield

Sept. 16

1 p.m. Pagosa Springs at

Alamosa

Sept. 22

4 p.m. Alamosa at Crested

Butte

Sept. 29

4 p.m. Alamosa at

Montezuma-Cortez

Sept. 30

1 p.m. Telluride at Alamosa

Oct. 3

4 p.m. Alamosa at Pagosa

Oct. 7

7 p.m. Bayfield at Alamosa

Oct. 12

6:30 p.m. Alamosa at

Pueblo Central

Oct. 14

11 a.m. Alamosa at

Ridgeway

Oct. 19

4 p.m. Salida at Alamosa

Prep Volleyball

Sept. 1

8 a.m. West Grande Tourny Sanford at West Grand)

11 a.m. Primero at Antonito

Centennial vs Manzanola (at Sierra Grande)

2 p.m.  Center at Custer

County

             Del Norte at Cripple

Creek- Victor

3 p.m. Manzanola at Sierra

Grande

Sept.  2

TBA Gunnison Tournament (Alamosa, at Gunnison)

McClave Quad (Centennial, Holly, Sierra Grande at McClave)

9 a.m. Hanover Tourny

Bethune, Manual, Mountain Valley, at

Hanover)

11 a.m. Centauri Quad

(Lotus, Sangre de Cristo,

     Monte Vista at Centauri)

12 p.m. Creede Tri (Aguilar,

La Veta, at Creede)

Sargent at Swink

Sept. 5

6 p.m. Bayfield at Alamosa

Sept. 7

TBA Sangre de Cristo at

Mountain Valley

11 a.m. Sierra Grande at

Crested Butte

4:30 p.m. Centauri at Del

Norte

5 p.m.  Antonito at Questa

Sept. 8

11 a.m. Custer County at

Sanford

1 p.m. Antonito at

Manzanola

3 p.m. South Park at Del

Norte

4 p.m. Manzanola at Sangre

de Cristo

5 p.m. Jefferson County at

Monte Vista

Sargent at Center

Sept. 9

9 a.m. Monte Vista at

Jefferson County

10 a.m. Sanford Tri

(Crested Butte, Del Norte at Sanford)

Primero Tri (Centennial,

Kim at Primero)

11 a.m. Sierra Grande at

Mountain Valley

1 p.m. Creede at Antonito

6 p.m. Bayfield at Alamosa

Sept. 12

4:30 Sanford at Sargent

Sept. 13

5 p.m. Aguilar at Centennial

Sept. 14

4 p.m. Center at Crested

Butte

5 p.m. Sangre de Cristo at

Antonito

6 p.m. Monte Vista at

Montezuma- Cortez

Sept. 15

10 a.m. Primero at Sierra

Grande

1 p.m. Mountain Valley at

Antonito

3 p.m. Del Norte at Custer County

4 p.m. Sargent at South

Park

Sept. 16

10 a.m. Alamosa Tri

  (Montezuma- Cortez,

    Centauri, at Alamosa)

Crested Butte Tri

  (Custer County,

  Sargent at Crested

    Butte)

11 a.m. South Park at

Sanford

12 p.m. Centennial at Mountain Valley

Monte Vista at

    Pagosa Springs

1 p.m. Creede at Sangre de Cristo

3 p.m. Antonito at

Escalante

Sierra Grande at Kim

Sept. 19

4 p.m. Centauri at Monte

Vista

4:30 Sargent at Del Norte

Sept. 21

5:30 p.m. Sangre de Cristo

at Cotopaxi

Sept. 22

3 p.m. Center at Del Norte

4 p.m. Sanford at Creede

5 p.m. Cheraw at Sierra

Grande

           Antonito at La Veta

Sept. 23

TBA Alamosa at Bayfield

8 a.m. Akron Tournament

(Sargent at Akron)

9 a.m. Hi-Plains Invite

(Creede, Cripple

             Creek, at Seibert)

10 a.m.  Centennial at

Antonito

Sanford at Center

12 p.m. Montezuma-Cortez

at Monte Vista

4 p.m. Sierra Grande at

Sangre de Cristo

6 p.m. Centauri at Pagosa  Springs

Sept. 25

4:30 p.m. Del Norte at

Sierra Grande

Sept. 28

4:30 Sargent at Centauri

5 p.m. Centennial at Creede

6 p.m. Mountain Valley at

Sangre de Cristo

Sept 29

10 a.m. Sierra Grande at

Antonito

1 p.m. Creede at Monte

Vista

3 p.m. Del Norte at South

Park

4 p.m.  Sargent at Crested

Butte

Sept. 30

9 a.m. Centauri Tri

(Bayfield, Monte

             Vista at Centauri)

10 a.m. Pagosa Springs TRI

(Alamosa, Montezu

ma-Cortez,

at Pagosa Springs)

Sargent at Sanford

11 a.m.  Cotopaxi Tri

(Creede, Manzanola

at Cotopaxi)

Custer County at

Center

1 p.m. Sangre de Cristo at

Aguilar

2 p.m. Cripple Creek at Del

Norte

Oct. 3

6 p.m. Monte Vista at

Alamosa

4 p.m. Ignacio at Centauri

Oct. 5

5 p.m. Monte Vista at

Antonito

           Center at Sargent

6:30 p.m. Pagosa Springs at

Centauri

Oct. 6

11 a.m. Antonito at Aguilar

  Sanford at Custer

County

4 p.m. Center at Sargent

La Veta at Sierra Grande

4 p.m. Cotopaxi at Creede

Oct. 7

TBA Swink Tournament

(Sangre de Cristo,

TBA at Swink)

         Battle Mountain Tourny

(Alamosa at Battle

Mountain)

11 a.m. Mountain Valley

Tri (Creede, Prim

ero at Saguache)

         Del Norte Tri (Crested

Butte, Sanford at

Del Norte)

12:30 p.m. Center at Crip

ple Creek /South

Park

Oct. 10

6 p.m. Alamosa at Centauri

Oct 12

4 p.m. Custer County at Del

Norte

4:30 Sierra Grande at

Trinidad

5 p.m. Centennial at La

Veta

Oct. 13

11 a.m. Cotopaxi at An

tonito

1 p.m. Cripple Creek at

Sanford

           Monte Vista at John

Mall

           South Park at Sargent

3 p.m. Crested Butte at

Center

Sierra Grande at   

     Aguilar

5 p.m. Sangre de Cristo at

  Centennial

Oct 14

10 a.m. Monte Vista TRI

      (Alamosa, Pagosa

                 Springs, at Monte

    Vista)

11 a.m Sanford at South

Park

12 p.m. Montezuma Cortez

  Tri (Bayfield,

  Centauri at

  Montezuma-Cortez)

Swink at Del Norte

1 p.m. Creede at Sierra

Grande

Oct. 16

6 p.m. Trinidad at Centauri

Oct. 17

3 p.m. Ignacio at Del Norte

4 p.m. Olathe at Monte

Vista

4:30 p.m. Sanford at Centauri

5 p.m. John Mall at Antonito

Oct. 18

5 p.m. Centennial at Aguilar

Oct. 19

4 p.m. Escalante at

Antonito

            Sargent at Custer

County

5 p.m. Sangre de Cristo at

Primero

Oct. 20

11 a.m. Center at Sanford

12:30 p.m. Cotopaxi Tri

(Centennial, Sierra

Grande, at Cotopaxi)

1 p.m. Del Norte at Sargent

4 p.m. Mountain Valley at

Creede

Oct. 21

10 a.m. Del Norte at Center

               Sangre de Cristo

at La Veta

11 a.m. Sargent at Cripple

Creek

1 p.m. South Park at Sierra

Grande

          Creede at Centennial

Oct. 27

TBA Coal Ridge Tourny

(Alamosa at Coal

Ridge)

Oct. 28

TBA Coal Ridge Tourny

(Alamosa at Coal

Ridge)

        Centauri at Buena

Vista

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS